Вентиляція робочих приміщень

Вентиляція робочих приміщень

Вентиляція робочих приміщень

Вентиляція, як свіже повітря – важливий елемент для кожного будинку. Тому усі вентиляційні схеми закладаються ще при будівництві в обов’язковому порядку. Так ми забезпечуємо себе оптимальним мікрокліматом і потрібними умовами для комфортної життєдіяльності. Вентиляція робочих приміщень грає не менш важливу роль, адже свіже повітря і відповідна температура безпосередньо впливають як на здоров’я співробітників, так і на їх ефективність роботи. Якщо Ви не хочете, щоб робочий процес тривав в два рази довше через млявість працівників, а самі люди не хворіли або та не піддавалися алергії – Вам потрібно обов’язково подбати про наявність свіжого повітря і сприятливу робочу атмосферу.

Вентиляція робочих приміщень – навіщо потрібна і як організувати правильно


Навіщо потрібна вентиляція робочих приміщень? В офісних приміщеннях слід дотримуватися правильного мікроклімату, адже коли Ви наймаєте співробітників, Ви погоджуєтесь забезпечити їх усім необхідним для нормальної діяльності. У цей пункт входить і технологічне забезпечення, і робоче місце, і канцелярія, і наявність свіжого кисню, комфортної температури. Система вентиляції і кондиціонування саме служить для підтримки останніх двох пунктів.

Так для чого ж потрібно налагодити вентиляцію, і які нюанси з’являються при ігноруванні цього питання? Відповіді криються в цих пунктах:

 1. Коли вентиляційні шахти забруднюються або не працюють з достатньою потужністю (а це рано чи пізно відбувається абсолютно у всіх будівлях), витяжка відпрацьованого повітря не відбувається, а новий свіжий кисень не надходить, і в підсумку в офісі нічим дихати;
 2. Всі забруднення, пил, неприємний запах, випромінювання від техніки, хімічні речовини, вуглекислий газ, волога від джерел води і від людей – все це витає в приміщенні і не виходить взагалі через відсутність витяжки, Ви дихаєте цим постійно, а нового припливу все немає і немає;
 3. Підвищена вологість, яка виникає через відсутність витяжки, так само згубно впливає на все навколо: меблі, техніку, металеві предмети, стіни, на появу грибка, на здоров’я оточуючих;
 4. Через відсутність свіжого і чистого кисню у людей з’являється млявість, підвищена сонливість, кашель від пилу, дискомфорт, головний біль, і бажання бігти куди подалі – погодьтеся, активність вирішення різних завдань і ефективність роботи робітників значно зменшується;
 5. Люди починають частіше брати лікарняний через банальні застуди, які з’являється внаслідок постійного перебування в нездоровій обстановці.

Всі ці проблеми виникають через неякісну системи вентиляції. Тому якщо Ви помітили перші ознаки, потрібно обов’язково вжити заходів і проконсультуватися з досвідченими фахівцями для вирішення поточної проблеми. Швидше за все, Вам доведеться подбати про додаткові елементи вентиляції – кліматичне обладнання. Тільки воно здатне підтримувати необхідні умови і регулярно поставляти свіже повітря.

Помилки, які здійснюють власники офісних приміщень


1. Звичайно ж, при виникненні питання про вентиляцію, власники намагаються вирішити його самостійно, щоб уникнути зайвих витрат. І це найголовніша помилка. Вентиляція робочих приміщень
– це проектування та безліч розрахунків. Не знаючи необхідної інформації, при розрахунку потрібної витрати повітря, часто роблять такі помилки:

Розраховують на око, не враховуючи норми та стандартизацію, які прописані індивідуально для кожного виду приміщень. В результаті підбирають установку з невідповідною витратою повітря. Якщо витрата менша, ніж потрібно, тоді повітря все одно недостатньо, доводиться відкривати вікна на провітрювання – сенсу від такої системи немає. А іноді, купують обладнання спеціально з великою витратою повітря, проте, якщо система потужна – це не завжди на краще, адже це призводить до надлишку кисню і люди все одно відчувають дискомфорт, часто хворіють.

Якщо ж Ви знаєте, як потрібно робити розрахунок і підбір обладнання, слід пам’ятати про важливий нюанс: якщо в приміщенні багато людей, розрахунки роблять виходячи з їх кількості, а якщо людей мало, але велике приміщення – враховують кратність потрібного повітрообміну.
Важливо також врахувати кількість техніки і її масштаби, адже вона теж має випромінювання різного виду, виділяє тепло і, тим самим, впливає на температуру повітря, підвищує вологість.

2. Іноді ситуацію з поганим повітрообміном намагаються виправити за допомогою відкриття вікон. Це непоганий варіант, але можна забути про недоліки такого рішення: утворюється протяг, змінюється температура в офісі, не можна увімкнути кондиціонер при відкритому вікні, весь бруд з дороги летить до Вас, а слідом за ним – пил з вулиці, будівельні матеріали, хімічні речовини, неприємний запах, дим, алергени та інші елементи, які згубно впливають на здоров’я людини.

3. Підбирають тільки припливну установка, а ось про витяжку забувають і в результаті погане повітря все одно залишається в офісі, просто в меншій кількості. Або ж навпаки – підбирається тільки витяжка, і потім виникає нестача припливу.

Види вентиляції для офісів

Перед тим, як вибрати вентиляційне обладнання для вашого офісу, потрібно розуміти, які в цілому існують системи, і вибрати для себе відповідну. Трохи поділимося досвідом, які типи і види вентиляції бувають, які найбільше експлуатують і як їх між собою розрізняти.

1. Загальна природна вентиляція для офісних приміщень.

Природна вентиляція робочих приміщень здійснюється за допомогою вентиляційних шахт, відкриття вікон, щілин в конструкції, через двері і т.д. Принцип дії такий: свіже повітря заходить через відкрите вікно і щілини в стінах і витісняє відпрацьований, тепер уже, вуглекислий газ, який виходить через шахту і ті ж щілини.

Плюси:
Найбільш бюджетний варіант, адже він не вимагає вкладення коштів. Звичайно ж Ви завжди зможете доповнити його приточними віконними клапанами і витяжними вентиляторами в санвузлах, але на це так само піде мінімальна кількість бюджету.

Мінуси:
Така система не відповідає висунутим сучасним нормативним вимогам. Хіба що за умови, що в офісі знаходяться всього 2-4 людини, а площа приміщення більше 24-30 м кв., і вентиляційна система будівлі забезпечує 1-2 кратний повітрообмін. В цьому випадку дотримані норми в 60 м куб. свіжого повітря, що подається в годину для кожного працюючого при допустимій площі 6-10 м кв. на людину. Якщо кількість працюючих набагато більша, потрібна механічна вентиляція;

Така вентиляція не забезпечує потрібну кількість зовнішнього повітря, не має регулювання і залежить від зміни погодних умов: напрямку і швидкості вітру, вологості і температури повітря, зовнішнього атмосферного тиску і сезонних змін;

Природна вентиляція порушується при установці герметичних віконних і дверних конструкцій, внутрішніх перегородок, що призводить до задухи, підвищення вологості, втрат тепла або протягів при провітрюванні через відкриті вікна;

Відсутність очищення повітря.

2. Механічна (примусова) вентиляція офісів.

Вентиляція робочих приміщень може бути реалізована на основі набраних, моноблочних (приточно-витяжних) або компактних вентиляційних пристроїв в залежності від виконуваних ними функцій і їх продуктивності.

Плюси:

 • організація всіх необхідних процесів для нормалізації мікроклімату в приміщенні;
 • регульований мікроклімат протягом усього року, незалежність від погодних умов;
 • очищення, підігрів повітря;
 • підтримання оптимальної вологості в разі потреби;
 • автоматизована робота (можливість керувати за допомогою мобільного телефону);
 • рекуперація тепла (дозволяє економити на електроенергії).

Мінуси:

 • Ціна, оскільки постачати офіс треба цілою системою, а не одним приладом.

Трохи теорії з практики

Для середніх і великих офісів (понад 100м / 2.) застосовують зазвичай примусову вентиляція. Адже проблему з провітрюванням неможливо вирішити наприклад взимку.

Для офісів класу А і В з вимогами підвищеної комфортності зазвичай застосовують комплексну систему кондиціонування і вентиляції з додатковими можливостями нагрівання, зволоження, осушення, іонізацією та іншими функціями.

Вентиляція робочих приміщень: її норми та вимоги

Вентиляція робочих приміщень зобов’язана відповідати нормам різної кількості повітря в кабінетах або кімнатах офісних приміщень (за нормами на одну людину):

 • в кабінеті керуючого, директора, керівника – близько 50 м куб. / год;
 • в робочих приміщеннях з великою кількістю працівників – до 60 м куб. / год;
 • в залах для нарад або переговорів – до 30 м куб. / год;
 • в коридорах або холах – до 10 – 11 м куб. / год;
 • в санвузлах – більше 75 м куб. / год.

Механічна вентиляція (припливна, витяжна, припливно-витяжна) повинна забезпечити за санітарними нормами крім необхідної кількості зовнішнього повітря (до 60 м куб. На людину), ще відносну вологість повітря 40-60%. А також температуру влітку +22 … + 24 ° C, і взимку + 20 … + 22 ° C.

Примусову вентиляцію і кондиціонування приміщень застосовують, коли в офісних приміщеннях неможливо забезпечити температуру повітря, що не буде перевищувати 26 ° C, це можуть бути приміщення з великою кількістю співробітників або офіси, розташовані в жаркій кліматичній зоні.
×